29 Kasım 2023

Herhangi bir ticari amaç gütmeden iş sağlığı ve güvenliği konularında bilgiler sunulmaktadır.

IP (Ingress Protection) Kodları

2 min read

IP (Ingress Protection) Kodları

IP kodları elektrikle çalışan cihazların dış etkenlere karşı dayanıklılığını belirlemek için Avrupa Komisyonu (CENELEC – Comité Européen de Normalisation Electrotechnique) tarafından geliştirilmiş 60529 numaralı bir standarttır. Bu standard, beyan gerilimi 72,5 kV’u aşmayan elektrik donanımı için mahfazalarla sağlanan koruma derecelerinin sınıflandırılmasını kapsar. Ülkemizde de TS EN 60529 olarak yürürlükte bulunan bir standarttır.

IP derecesi 2 veya 3 basamaklı bir sayıdır; 3. basamak IEC 60529 da yer almadığı için çoğunlukla kullanılmaz.

2 basamaklı olarak kullanımda ilk basamak katı cisimlere ve toza koruma düzeyini gösterirken, ikinci basamak sıvılara karşı koruma seviyesini ifade eder.

Örneğin IP 65 gibi. İlk basamak olan 6 sayısı toz geçirmezlik derecesini gösterirken, ikinci basamak olan 5 sayısı ise tazyikli suya karşı koruma seviyesini gösterir.

IP0X: Katı cisimlere ve toza koruma düzeyinin olmadığını ifade eder.

IPX0: Sıvılara karşı koruma düzeyinin olmadığını ifade eder. 

IP koruma sınıfları ile tablo aşağıda gösterilmiştir.

Kaynak:http://icc-turkiye.com/endustriyel-bilgisayar-nedir/

Test ve Deneyler

IPx1 ile IPx8 Deneyinde tazyikli su elektrikli cihaza her yönden belirli sürelerle uygulanmaktadır. Deney sonunda elektrikli cihazın gerilim yüklü bölümlerinde herhangi bir sıvı teması olup olmadığına bakılır.

İPx7 Deneyinde 100 cm derinliğinde bir havuza daldırılıp 30 dk. beklenmesi sonucu cihazın sıvıyı geçirip geçirmediğine bakılır.

İP 6x deneyinde bir kamera toz testine tabi tutuluyor. Daha sonra yine tozun, cihazın gövdesinden içeriye gerilim oluşabilecek kısımlarına ulaşıp ulaşmadığı kontrol edilir.

 

Kazasız Günler Dileğiyle…

 

 

İlgili Yazılar

14 min read 2
12 min read
3 min read 8

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: