Herhangi bir ticari amaç gütmeden iş sağlığı ve güvenliği konularında bilgiler sunulmaktadır.

İSG Organizasyonel Tedbirler

2 min read

5.İSG Organizasyonel Tedbirler

İSG Organizasyonel Tedbirler, Sağlık kuruluşlarında eğitim, acil durum, sağlık tetkikleri, risk değerlendirmesi, iş sağlığı ve güvenliği kurulu, iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi gibi birçok organizasyonel tedbirleri içermektedir. Sağlık sektörü emek yoğun sektörlerden birisidir. Çalışanlarının içinde doktorlar, eczacılar, diş hekimleri, veterinerler, mühendisler, işletmeciler, temizlik ve bakım işçileri, sosyal hizmet uzmanları, diyet ve beslenme uzmanları, hemşireler, ebeler, şoförler ve hatta aşçılar vardır. Hastaneler işyerlerinin tehlike sınıfları listesine (NACE) göre 86.10 kodunda bulunan devlet ve özel tüm hastaneler Çok Tehlikeli sınıfta yer almaktadır.  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanununda bulunan organizasyonel önlemlerin birçoğu tehlike sınıfı ve çalışan sayısına endeksli olarak düzenlenmiştir. Hastaneler de çok tehlikeli sınıfta yer alması ve çalışan sayılarının genellikle 50 ve üzeri olması için organizasyonel önlemlerin bu kuruluşlar için önemini artırmaktadır. bu yazıda  sağlık kuruluşlarının sadece 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunundan kaynaklanan organizasyonel önlemlere değinilmiştir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi

İşyerlerinde çalışanların özellikle; işe başlamadan önce, çalışma yeri veya iş değişikliğinde, iş ekipmanının değişmesi hâlinde veya yeni teknoloji uygulanması hâlinde İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin verilmesi gerekmektedir. Bu eğitimler hastaneler için aşağıdaki gibi olmalıdır:

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Konuları

Temel eğitim konuları Çalışanların İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin ekinde belirtilmiştir. Bu konular aşağıdaki başlıkları içermektedir.


İşe Giriş/Periyodik Sağlık Muayene Raporları

İş Güvenliği Uzmanı/İşyeri Hekimi/Diğer Sağlık Personeli Çalışma Süreleri

Acil durum Ekipleri

Çalışan Temsilcisi

Yenileme Periyoduna Sahip Evrak V.B. Durumlar 

Hastanelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Giriş Yazısını İncelemek İçin TIKLAYIN

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: