Cephe iskelelerinde ehil kişi tarafından kontrol raporu hazırlanması istenmektedir. Ehil kişi kimdir? Rapor nasıl düzenlenmelidir?

İş Sağlığı ve Güvenliği Konusundaki Sorulara Verilen CevaplarCategory: İnşaatCephe iskelelerinde ehil kişi tarafından kontrol raporu hazırlanması istenmektedir. Ehil kişi kimdir? Rapor nasıl düzenlenmelidir?
admin Staff asked 3 sene ago

Cephe iskelelerinde ehil kişi tarafından kontrol raporu hazırlanması istenmektedir. Ehil kişi kimdir? Rapor nasıl düzenlenmelidir?

Cevap:

Soruda geçen ehil kişi kavramı “Yapı İşlerinde İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetmeliği”nde geçmekte olup aynı yönetmelikte kazı işleri, yüksekte yapılan çalışmalar, batardo ve keson işlerinde, kalıp ve çelik konstrüksiyon işlerinde yine ehil kişi gözetiminde işlerin yapılması vurgulanmıştır. Ehil kişinin tanımı yapılmadığından keskin bir dille şudur ya da budur denilememektedir. Ancak temel prensip olarak bu işte tecrübeli kişi ya da kişilerin gözetimi ve koordinasyonu altında işin yapılmasıdır.

Mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale getirilen meslekler arasında “iskele kurulum elemanı”nında bulunması iskelelerin kullanıldığı işyerlerinde bu mesleki yeterlilik belgesini almış çalışanların bulunması gerektiğini göstermektedir.

Detay için;  https://isgtedbir.com/kose-yazilari/mesleki-yeterlilik-mesleki-egitim/

Ayrıca “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” nde iskele periyodik kontrollerinin mühendislik ve mimarlık fakültelerinden inşaat ve makine mühendisliği ile mimarlık bölümü mezunları, inşaat, yapı, makine veya metal eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler, makine ve inşaat teknikeri veya yüksek teknikerleri, gemi inşası işlerinde ise gemi inşaatı mühendisi tarafından yapılabileceği vurgulanmıştır. Sonuç olarak işyerlerinde cephe iskelelerinin yukarıda açıklanan kişi veya kişiler tarafından kontrol raporunun hazırlanması daha doğru ve etkin sonuç doğuracaktır.

Hazırlanacak olan raporda iskelenin durumuna göre malzeme yapısı, stabilitesi, platform özellikleri, çalışma güvenliği ve işaretlemeleri konu başlıklarını içeren bir şablon hazırlanarak kontrol raporu oluşturulması sağlanabilir. Örnek şablon rapora buradan ulaşabilirsiniz.