İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrolünü kimler yapabilir?

İş Sağlığı ve Güvenliği Konusundaki Sorulara Verilen CevaplarCategory: İş Ekipmanlarıİş Ekipmanlarının Periyodik Kontrolünü kimler yapabilir?
admin Staff asked 3 sene ago

İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrolünü kimler yapabilir?

Cevap:

İş ekipmanlarının periyodik kontrolleri “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” nde belirtilmiştir. Buna göre ;

Basınçlı kap ve tesisatların periyodik kontrolleri ile Kaldırma ve iletme ekipmanlarının periyodik kontrolleri, makine mühendisleri, makine veya metal eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler ya da makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır. Periyodik muayene yapılırken tahribatsız muayene yöntemlerinin kullanılması durumunda, bu yöntemler sadece TS EN ISO 9712 standartına göre eğitim almış mühendisler, teknik öğretmenler, teknikerler veya yüksek teknikerler tarafından uygulanabilir.

Elektronik kumanda sistemi ile donatılmış kaldırma ve iletme ekipmanının periyodik kontrolünde makine ve elektrik ile ilgili branşlarda periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler birlikte görev alır.

İskelelerin periyodik kontrolleri mühendislik ve mimarlık fakültelerinden inşaat ve makine mühendisliği ile mimarlık bölümü mezunları, inşaat, yapı, makine veya metal eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler, makine ve inşaat teknikeri veya yüksek teknikerleri, gemi inşası işlerinde ise gemi inşaatı mühendisi tarafından yapılır.

Elektrik tesisatı, topraklama tesisatı, paratoner tesisatı ile akümülatör ve transformatör ve benzeri elektrik ile ilgili tesisatın periyodik kontrolleri elektrik mühendisleri, elektrik eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler, elektrik tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.

Makine ve tezgâhların periyodik kontrolleri, makine mühendisleri,  makine eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler, makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.

Elektronik kumanda sistemi ile donatılmış makine ve tezgâhların periyodik kontrolü; makine veya mekatronik mühendisi ile elektrik mühendisleri, makine, mekatronik veya elektrik eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler  ve makine, mekatronik veya elektrik teknikerleri tarafından birlikte yapılır.

Ekipnet sistemi ve Bakanlıktan kayıt numarası alma gibi işlemlerle ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

https://isgtedbir.com/is-ekipmanlari/is-ekipmanlarinin-periyodik-kontrolu/