İşyerindeki kompresörün periyodik kontrolünü makine mühendisine yaptırabilir miyim?

İş Sağlığı ve Güvenliği Konusundaki Sorulara Verilen CevaplarCategory: İş Ekipmanlarıİşyerindeki kompresörün periyodik kontrolünü makine mühendisine yaptırabilir miyim?
admin Staff asked 3 sene ago

İşyerindeki kompresörün periyodik kontrolünü makine mühendisine yaptırabilir miyim?

Cevap:

 

Kompresör İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği EK-3 basınçlı kaplar ve tesisatlar bölümünde yer alan bir ekipmandır. Basınçlı kap ve tesisatların periyodik kontrolleri, makine mühendisleri, makine veya metal eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler ya da makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır. Söz konusu periyodik kontrollerde tahribatsız muayene yöntemlerinin kullanılması durumunda, bu yöntemler sadece TS EN ISO 9712 standartına göre eğitim almış mühendisler, teknik öğretmenler, teknikerler veya yüksek teknikerler tarafından uygulanabilir.

Ancak 25.04.2017 tarihinden itibaren yönetmeliğin 13. Maddesinde belirtildiği şekilde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına kayıt yaptırıp kayıt alan kişiler bu periyodik kontroller yapılacaktır. Kayıt numarası almayanların yapmış oldukları periyodik kontrol raporları geçersiz sayılacaktır.

Kompresör ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için lütfen yazımızı okuyunuz.

https://isgtedbir.com/is-ekipmanlari/kompresor/

İş Ekipmanları ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için lütfen yazımızı okuyunuz.

https://isgtedbir.com/category/is-ekipmanlari/