Herhangi bir ticari amaç gütmeden iş sağlığı ve güvenliği konularında bilgiler sunulmaktadır.

Çelik Konstrüksiyon İşleri

4 min read

Çelik Konstrüksiyon İşlerinde Alınması Gerekli Tedbirler

 • Ülkemizde genel olarak endüstriyel tesis, spor kompleksleri, stadyum, depo, fabrika binası, hangar ya da betonarme bina çelik çatı işlerinde çelik konstrüksiyonlar kullanılmaktadır.
 • Deneyimli montaj kadrosuyla tamamı yüksekte çalışma eğitimi ve mesleki yeterlilik sertifikalarına sahip çalışanlar tarafından yapılması gereken özel işlerdir.
 • Kolon, kiriş, ikincil yapılar, çatı makas ve aşık yapıları, cephe ve çatı kaplamaları gibi yapı elemanından oluşan çoklu birleşimler mevcut olup parça üretimleri fabrikalarda projelere göre imal edilerek şantiyeye sevkiyatı yapılmaktadır. Her ne kadar fabrikalarda üretimi projeler doğrultusunda yapılsa da çelik elemanların ölçülendirilmesinde yanlışlıklar yapılabileceği gibi uygulama safhasında oluşabilecek proje revizyonları doğrultusunda da bazı çelik elemanlarının değiştirilmesi, onarılması ya da revize edilmesi gerekebilir. Burada önemli olan husus bu revizelerin mümkün olduğunca öncelikle yerde yapılması sağlanmalıdır.
 • Montaj yapılacak mahallin etrafı emniyet şeridiyle işaretlenir. Bu alanın etrafına montaj yapıldığını gösterir levhalar asılır ve görevliler haricinde montaj sahasına giriş çıkışlar engellenir. Montaj çalışması yapılan mahallin altında çalışan bulundurulmaz.
 • Çelik konstrüksiyon işlerinde en sık yapılan hatalardan biri, henüz sabitlenmemiş olan çelik elemanların üzerinde montaj yapmaktır. Çelik elemanın sabitlenmemesi,iş güvenliği açısından büyük bir risk teşkil etmektedir. Sabitlenmemiş elemanın üzerine harici bir çelik parçanın montajı esnasında oluşabilecek ağırlık merkezi değişimleri, yapı elemanlarının devrilmesine neden olmaktadır. Bu yüzden çelik yapılarda kullanılacak bütün ana taşıyıcı, tali taşıyıcı ve bağlantı malzemelerinin kaldırılması, yüklenmesi, taşınması,  montajı ve sökümü işveren tarafından görevlendirilen ehil kişi gözetiminde ve konu ile ilgili tecrübe sahibi çalışanlarca gerçekleştirilmelidir.
 • Çalışanların çalıştıkları yükseklik de göz önünde bulundurularak çalışanlara, uygun yükseklikte çalışma ekipmanı temin edilip kişisel koruyucu donanımları kullanabilmelerini sağlayacak uygun koşullar oluşturulmalıdır. Çalışanların, çalışma yerlerine güvenli bir şekilde ulaşmaları yapılan işe uygun olarak telehandler, personel kaldırma platformları, sepetli mobil vinçler, teleskopik sepetli platformlar, seyyar iskele gibi ekipmanlarla sağlanmalıdır.

[Best_Wordpress_Gallery id=”5″ gal_title=”Çelik Konstrüksiyon”]

 Makas-Aşık Çatı Sistemi Montajı

Burada bilinmesi gereken montaj sırasına göre yapı elamanları;

 • Makas: Resimde görülen kolonların üstlerine konan büyük ebatlardaki yatay çelik eleman.
 • Aşık: Resimde kırmızı okla gösterilen makaslar arası yerleştirilen küçük ebattaki yatay çelik elemanlar..
 • Sandeviç panel ya da trapez sac: Aşıkların üzerine vidalanan örtü şeklinde çatı kaplayıcıları..
 1. Makaslar yerleştirilirken askıda dengede tutacak bir vinç ve ankraj bulonlarını sıkan çalışanın bulunduğu sepetli vinç-manlift vb gibi ekipmanlarla çalışma;

 

 

2. Aşıkların montajında ise;

 • Yerleştirilmiş makasların üzerine makasa paralel olacak şekilde yerleştirilen yatay yaşam hattı,
 • Birbirine paralel montaj edilmiş makasların arasına profesyonel ekipler tarafından gerilmiş güvenlik ağı,
 • Makas montajında olduğu gibi askıda malzemeyi tutan vinçten ayrı olarak başka bir sepetli vinç-manlift vb gibi ekipmanlarla,
 • Çelik konstrüksiyon üzerine çıkarılmış işçinin kendini sabitlenmiş çelik elemana halat vasıtasıyla bağlaması

Gibi yöntemler benimsenmeli, toplu koruma tedbirlerine diğerlerine göre öncelik verilmelidir.

3. Aşıklar üzerine montaj edilecek trapez sac ya da sandeviç panellerin montajında ise yukarıdaki adımlar tekrar edilir ya da yeniden kurulur.

Daha Karmaşık yapılar için ciddi planlamalar yapılmalıdır.

[Best_Wordpress_Gallery id=”6″ gal_title=”Çelik Konstrüksiyon 2″]

Daha fazla bilgi için; youtube üzerinden “steel structure fall protection” araması yapılarak birçok video izleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: